KARTÁGO

Kája má narozeniny a protože se dožívá úctyhodného věku, chtěla bych ve zkratce zrekapitulovat jeho dosavadní život. Třeba bude mít někdo zájem si o něm přečíst.

 

6.2.2024 to bude 27 let, co se narodil kobylce Týně (po Servátor-29) a hřebci Cattarovi černý hřebeček. Start do života neměl jednoduchý, narodil se v Biovetě, takže mu jako malému hříběti byla odebíraná krev na výrobu léků. Když už nebylo jeho krve zapotřebí, Bioveta ho věnovala do tomboly na podnikovém plese. K jeho smůle ho vyhrály slečny, které si s ním nevěděly rady a tak rostl jako dříví v lese, bez výchovy. Já jsem ho poznala už jako šestiletého, byl u majitele, který se ho bál i vyvézt z boxu, natož na něm jezdit. Koník měl špatnou vlastnost stavět se na zadní. I přes toto všechno skončil u mého kamaráda v Brně, kterému jsem v té době pomáhala s koňmi. Byla jsem rozhodnutá, že na tohle zvíře nikdy nesednu! Bohužel asi po měsíci, kdy Kartágo opustil halu a jel do terénu, se postavil na zadní, převrátil se a jezdec skončil v nemocnici se zlomeným obratlem. A předpokládalo se, že já na něm budu po dobu neschopnosti kamaráda jezdit. Nebudu předstírat, že jsem se nebála. Bála a hrozně! Celou zimu jsem s ním jezdila v hale, na jaře jsem si troufla na krátké vycházky do terénu, které se postupně prodlužovaly. Když se vrátil jeho jezdec zpátky do sedla a koník dostal pravidelnou práci, začal z něho být skokově schopný kůň a tak postupně rostl ve výkonnosti, až se dostal na úroveň stupně S. Jezdila jsem ho v práci a i když jsem v té době musela navštěvovat pravidelné masáže kvůli bolesti zad, protože Kája byl velmi temperamentní koník, vzniklo mezi námi pouto. Bohužel, v roce 2008, při přecházení silnice Kája uklouzl a spadl se mnou tak nešťastně, že mně rozdrtil nohu v nártu, já musela na operaci, rok chodila o berlích a následky úrazu mám dodnes. V tomto roce se kamarád rozhodl, že ho prodá a já to nesla velmi těžce. Naštěstí jsem se domluvila s jeho novou majitelkou, že až ukončí sportovní kariéru, odkoupím ho zpátky a zařídím mu pěkný důchod. Po dvou letech jsem měla telefon, že je Kája na prodej. Zaskočilo mě to, protože jsem nečekala, že k prodeji dojde tak brzo. V té době jsem byla majitelkou ještě jednoho koně. Naštěstí jsem pracovala ve stáji, kde mně bylo umožněno si pořídit druhého koně a finančně to zvládnout. Tak skončil Kája u mě, už jako u majitelky a strávili  jsme spolu v Brně krásných 9 let, kdy fungoval i jako profesor a přenesl přes parkur několik adeptů, kteří dělali ZZJV.

Když jsem v roce 2019 měnila zaměstnání, rozhodla jsem se mu dopřát opravdový důchod a domluvila jsem se se svojí kamarádkou Hankou, že ho odvezu do její stáje, kde jsem věděla, že bude mít tu nejlepší péči, jakou si pro něho můžu přát.

Tímto chci poděkovat Hance i Hynkovi za to, že u nich Kája může být a vzhledem k jeho věku je vidět, že péče je dokonalá. DĚKUJI VÁM !!

 

Kartágo za svoji krátkou sportovní kariéru absolvoval 70 parkurů do 130 cm a jeden závod všestrannosti. A pro mě to bude navždy PAN KŮŇ.

 

Kájovi přeju ještě mnoho krásných chvil na pastvinách ve společnosti svých kamarádů.

Magda